Rok 1971 dobiegał końca. Moje doświadczenie duchowe było satysfakcjonujące, założywszy, że życie w obfitości czeka na mnie w innym świecie […]. Pod koniec listopada tegoż roku, pewna nietuzinkowa grupa ludzi nawiedziła Centrum Duchowości „El Altillo”, gdzie mieszkałem. Śpiewali ze wzniesionymi rękami i rozmawiali z Bogiem tak, jakby oglądali właśnie Niewidzialnego […]. Tej nocy siedziałem w pierwszym rzędzie, gdy głoszący spojrzał mi w oczy i powiedział: „Nie musisz być dobry, aby Bóg Cię kochał, On kocha Cię, bo to On jest dobry. Kocha Cię miłością bezwarunkową”. To złamało ostatnią barierę, która we mnie istniała […]. Tak zaczyna się świadectwo José H. Prado Floresa, założyciela międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA), na którą w połowie 2015 roku składało się 2000 ośrodków w 69 krajach świata.

Historia Pepe Prado zaczęła się podobnie jak historia wielu nawróconych – od zapadającego w pamięć wydarzenia, którego centrum stanowiły przeżycia duchowe. W tego typu procesie olbrzymią rolę odgrywa zazwyczaj wrażenie osobistego spotkania z Bogiem, a często towarzyszą mu słowa wypowiedziane we właściwym momencie, dzięki kontekstowi nabierające wyjątkowego, przemieniającego znaczenia. W kilka miesięcy po swoim nawrócenia Prado Flores rozpoczął działalność ewangelizacyjną, a latem 1980 roku odbył się pierwszy kurs formujący ewangelizatorów. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedzi, jakiej udzielił, bez wyczucia powołania, jakie zostało przypisane mu przez Boga.

W 1983 roku w przemówieniu na Haiti papież Jan Paweł II orzekł, iż Nowa Ewangelizacja powinna być „nowa w zapale, metodzie i środkach wyrazu”. Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja łączą 3 cechy: wizja, metodologia i program formacji. Mają w założeniu prowadzić 21 rodzajów kursów, po 7 na każdy stopień kształcenia. Pierwszy z nich dotyczy osobistego nawrócenia, drugi – efektywnego ewangelizowania, zaś trzeci – formowania tych, którzy głoszą Dobrą Nowinę. Przemyślany system rozwoju i trafny dobór metod ewangelizacyjnych sprawiły, iż SESA stała się jednym z wiodących narzędzi ewangelizacji Kościoła katolickiego w wieku XXI – 21. stuleciu kontynuacji misji Jezusa Chrystusa na ziemi. Marzeniem, wizją, jaka każdego dnia inspiruje działaczy Szkół Nowej Ewangelizacji, jest utworzenie takiego ośrodka w każdej parafii globu. Umożliwi to sytuację, w której przeciętny katolik będzie potrafił głosić Dobrą Nowinę w sposób prosty, praktyczny i doświadczalny.

Sam fakt, że SESA rozprzestrzeniła się na cały świat biorąc swój początek w Meksyku, to swoisty chichot historii. Tereny te były jednymi z pierwszych w Ameryce, które blisko 500 lat temu objęła ewangelizacja, bądź co bądź, ważny element imperialistycznych dążeń ówczesnej monarchii hiszpańskiej. Co by nie mówić o sposobie jej przeprowadzania, to nie można jej odmówić skuteczności – właśnie Ameryka Łacińska może być dziś uważana za centrum Kościoła katolickiego, a wybór  arcybiskupa Buenos Aires na papieża (13 marca miną 4 lata od tego wydarzenia) może być tylko potwierdzeniem tej tezy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s