W tym roku przypada setna rocznica objawień fatimskich. 13 października 2017 roku, w jubileusz zakończenia objawień, z udziałem Kapłanów i pielgrzymów, na franciszkańskim wzgórzu w Kadynach odbyła się modlitwa o pokój w duchu pokuty, pod przewodnictwem O. Jamesa Manjackala MSFS, Misjonarza Miłosierdzia z Indii. Nasze Studio miało zaszczyt i przywilej uczestnictwa w spotkaniu poprzez posługę tłumaczenia na język polski słów głoszonych przez ojca Jamesa.

Kadyny to wieś położona nad Zalewem Wiślanym, około 23 km od Elbląga, na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Rezerwatu Kadyński Las. Z historii Kadyn umieszczonej na stronie klasztoru czytamy między innymi, że w 1682 roku właścicielem Kadyn został Johann Teodor Dietrich Schlieben, wojewoda inflancki oraz jeden z przywódców opozycji antyelektorskiej w Prusach Książęcych. Pod wpływem jezuitów z Reszla, z wyznawcy luteranizmu stał się gorliwym katolikiem, w następstwie czego zaczął aktywnie wspierać Kościół katolicki. W zamyśle przyszłego fundatora było sprowadzenie bernardynów, co miało skutkować nawracaniem przez nich protestantów w okolicach Gdańska i Elbląga. Jeszcze przed 1682 rokiem rozpoczął budowę kaplicy ku czci św. Antoniego z Padwy oraz pomieszczeń mieszkalnych dla zakonników, w miejscu pruskiego grodziska na górze Zamek górującej nad Kadynami.

W tym szczególnym miejscu, w którym obecnie mieści się Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów i parafia pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, na uroczym wzniesieniu, zwanym „górą klasztorną”, 13 października 2017 roku, gościem był o. James Manjackal MSFS, Misjonarz Miłosierdzia z Indii, który przewodniczył modlitwie o pokój w duchu pokuty.

phoca_thumb_l_D4_8028_zdj_o_J

W notatce biograficznej na polskiej stronie tego charyzmatyka czytamy, że o. James Manjackal urodził się 18 kwietnia 1946 roku w Cheruvally, w dzisiejszym stanie Kerala w południowych Indiach. Święcenia kapłańskie przyjął 23 kwietnia 1973 roku w Kongregacji Misjonarzy Św. Franciszka Salezego (MSFS). Potem jeden rok pracował na misji w Visakhapatnam. Następnie został wykładowcą w seminarium w Ettumanoor (Kerala). I wtedy właśnie spotkał Jezusa – dzięki modlitwie młodego człowieka, który wzbudził w nim siłę Ducha Świętego. Został uleczony fizycznie i duchowo i od tego momentu zaczął głosić charyzmatyczne rekolekcje na całym świecie. Pierwsze takie rekolekcje przeprowadził w 1976 roku, w swoim ojczystym języku, malayalam. Przez 32 lata głoszenia Ewangelii musiał stawić czoła wielu przeciwnościom, takim jak porwania przez innowierców czy uwięzienie w krajach arabskich. Zawsze jednak pozostawał wiernym sługą Pana i Kościoła. Kilkanaście razy udzielał się w lokalnej i narodowej grupie Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.

W 1989 roku założył „Charis Bhavan” – dobrze znane centrum odnowy w Duchu Św. w Kerali. Teraz mieszka w Mermier Bhavan, Bangalore, kontynuując posługę kapłańską wśród chrześcijan i ludzi innych wyznań, zarówno w Indiach jak i poza granicami. W swoim dorobku ma podróże do 87 krajów na wszystkich kontynentach, w trakcie których głosił rekolekcje, prowadził kongresy i odprawiał Msze Św. z modlitwą o uzdrowienie, prowadził szkoły ewangeliczne i przeprowadzał misje pośród muzułmanów. Wszystkie jego prace związane z ewangelizacją są wspierane przez ludzi z całego świata, którzy przekazują różne dary serca na ten cel. Z tych pieniędzy drukuje się biblie, broszury, książeczki do nabożeństw. Indyjski misjonarz jest też założycielem „Charis Marien Maids” – apostolskiej społeczności poświęconej Jezusowi w diecezji Vijayapuram w Kerala.

phoca_D4_8046

O. James jest autorem książek, wierszy, artykułów, z których wiele zostało przetłumaczonych na języki europejskie. Jego książka 33 modlitwy charyzmatyczne została przetłumaczona na kilkanaście języków i wykorzystywana przez wielu ludzi na całym świecie.

Ojciec Manjackal przybył na franciszkańskie wzgórze na zaproszenie wspólnoty „Opoka Pokoju”, której duchowym opiekunem jest przeor klasztoru w Kadynach, o. Gracjan Landowski. Chociaż uroczystości zostały zaplanowane dla wielu tysięcy osób na świeżym powietrzu, z powodu nieoczekiwanej deszczowej, wietrznej i zimnej pogody, modlitwa musiała być przeprowadzona w klasztornej kaplicy, gdzie około 500 (według innych szacunków około 1000) osób  siedziało i stało ramię przy ramieniu słuchając konferencji ojca Jamesa o znaczeniu i wpływie przesłania z Fatimy dla współczesnego świata.

phoca_thumb_l_D4_7983_zdj_z_k

W swoich nauczaniach wyjaśnił bardzo wyraźnie przesłania z Fatimy oraz ich proroczy charakter dla dzisiejszych ludzi. Wytłumaczył, że „Rosja”, która zgodnie ze słowami Matki Bożej Fatimskiej potrzebuje nawrócenia i poświęcenia, dziś nie jest już Rosją w sensie geograficznym, ale Rosją obecną w sercach ludzi, szczególnie na Zachodzie Europy, wraz z błędami komunizmu, tworząc „Rosję” przejawiającą się w nienawiści wobec Boga i religii, ateizmie, zaprzeczeniu Boga, apostazji, sekularyzmie, materializmie, relatywizmie, letniości, obojętności, itd. Powiedział, że przesłania z Fatimy są przesłaniami nadziei dla całego świata, ale szczególnie dla Europy, która traci swoją tożsamość chrześcijańską.

O. Manjackal podkreślił Boże wezwanie do świętości życia, które można osiągnąć poprzez nawrócenie, pojednanie, życie sakramentami i modlitwę, zwłaszcza przez nabożeństwa 9 pierwszych piątków i 5 pierwszych sobót miesiąca oraz codzienne odmawianie Różańca. Po Mszy św. o. James rozpoczął piękną modlitwę o uzdrowienie wewnętrzne i modlitwę poświęcenia, w której poprowadził wiernych do oddania samych siebie, ich rodzin, narodu i całego świata Najświętszemu Sercu Pana Jezusa poprzez Niepokalane Serce Maryi, Matki Bożej.

phoca_thumb_l_D4_8113_zdj_z_o

[Źródła:
http://www.jmanjackal.net/
http://www.klasztorkadyny.pl; fot. Artur Łopatniuk]

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s