Wycieczka na pustynię: 10 rad jak przeżyć Wielki Post

Jak przeżyć Wielki Post? 10 rad, w jaki sposób przeżyć ten czas nie tylko poprawnie, ale głęboko i owocnie.

„Biblia tysięcy błędów”? Wybrane przykłady (vol. 2)

W 1999 roku Katolicka Agencja Informacji przeprowadziła ankietę biblistów polskich, w której Biblia Tysiąclecia zajęła trzecie miejsce w kategorii jasności, czwarte w wierności i dopiero siódme w staranności i piękności języka.

„Biblia tysięcy błędów”? Wybrane przykłady

Wydawałoby się, że „oficjalne” tłumaczenie Biblii z języków oryginalnych używane podczas mszy świętych w Polsce powinno być idealne, pozbawione pomyłek. Tak jednak nie jest i nie ma powodów do zdziwienia, ponieważ nieważne jak oczywistym, a nawet oklepanym stało się określenie „jesteśmy tylko ludźmi” oraz ”nikt nie jest idealny”, to są one nader adekwatne w tej…Czytaj dalej „Biblia tysięcy błędów”? Wybrane przykłady

Jesteś tym, co zjesz. Przewodnik po Eucharystii (5)

Tak jak mąż i żona jednoczą się w akcie małżeńskim, podobnie my jednoczymy się z Chrystusem przyjmując komunię świętą. On wchodzi w nas, a my stajemy się bardziej Nim. Jak przeżywać ten moment? O czym wtedy myśleć? Ciało Chrystusa i twoje ciało Choć kapłan reprezentuje Chrystusa, to nie ma on mocy, by przemienić chleb i…Czytaj dalej Jesteś tym, co zjesz. Przewodnik po Eucharystii (5)

U boku aniołów. Przewodnik po Eucharystii (4)

Ukochany opowiedział nam o sobie. Zobaczyliśmy jaki jest piękny. Naturalnym odruchem jest więc odpowiedzieć darem na dar i wyrazić wdzięczność. Wiedzą o tym aniołowie w Niebie, którzy nieustannie uwielbiają Boga i zapraszają nas do wspólnej liturgii. Kończy się Liturgia Słowa. Od Stołu Słowa przechodzimy do Stołu Chleba. Podobnie jest w domu. Na innym stole się…Czytaj dalej U boku aniołów. Przewodnik po Eucharystii (4)

Weź Słowo i jedz. Przewodnik po Eucharystii (3)

Trwa Msza Święta. Oblubieniec pozdrawia Ukochaną. Ukochana (a więc Kościół – czyli my), pokazuje Mu się taka jaka jest i prosi zdając się mówić: „Weź mnie taką. Zaakceptuj mnie”. Bóg nie może postąpić inaczej. Później, w Liturgii Słowa, to On opowiada o tym, jaki jest. Popatrzmy na tę miłosną wymianę słów. Confiteor Po pozdrowieniu wiernych…Czytaj dalej Weź Słowo i jedz. Przewodnik po Eucharystii (3)

Pierwsze chwile z Oblubieńcem. Przewodnik po Eucharystii (2)

Prowadzony do Rzymu na męczeńską śmierć, św. Ignacy Antiocheński - jeden z Ojców Kościoła - pisał listy do różnych wspólnot, m.in. do Kościoła w Magnezji. W swoich pismach podkreślał rolę mszy świętej: „Wszyscy więc biegnijcie na Eucharystię, by zjednoczyć się jakby w jedną świątynię Boga, w jednym Jezusie Chrystusie, który wyszedł od Ojca jedynego, który…Czytaj dalej Pierwsze chwile z Oblubieńcem. Przewodnik po Eucharystii (2)