Jakie było najważniejsze wydarzenie roku 2016 w Polsce? Według blisko połowy Polaków, na miano to zasługują Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Ranga i rozmach tego międzynarodowego spotkania pozwoliła skupić ok. 10 tys. młodych ludzi na koncercie rocznicowym, który 29 lipca miał miejsce w TAURON Arenie. Nie obyło się, naturalnie, bez uroczystej Mszy Świętej – nazajutrz odprawił ją w Sanktuarium Jana Pawła II abp Marek Jędraszewski.

„Trzeba zamienić kanapę na parę butów, aby iść po drogach, które otworzą nowe horyzonty”. Te, często parafrazowane przez polskich duszpasterzy, słowa papieża Franciszka niejednokrotnie trafiały na żyzną glebę i wydawały na przestrzeni ostatniego roku swój plon. Widać go zwłaszcza w skali parafialnej, gdzie proboszczowie i lokalne wspólnoty podjęli się realizacji nowych, żywotnych przedsięwzięć. Jako przykłady przytoczyć można regularnie spotykającą się grupę „nieKANApowi”, czy też żebraczą pielgrzymkę ewangelizacyjną „Droga Abrahama” organizowaną przez jezuitów (o kolejnej edycji: TUTAJ). Również dla Studia GLOSOLALIA papieskie słowa były ważnym bodźcem – bodźcem dla jego powstania, trzeba podkreślić.

 

Z kolei w sercach młodych ludzi Światowe Dni Młodzieży 2016 pozostały przede wszystkim jako czas intensywnego doświadczania owoców Ducha Świętego. Miłości, pozwalającej bez strachu i uprzedzeń w pełni zaakceptować każdego napotkanego człowieka, niezależnie od narodowości czy koloru skóry. Radości – zwyczajnej, a zarazem niezwykłej, bo bez jakiejś szybko ulatniającej się przyczyny. Pokoju, dzięki któremu ma się wrażenie bezczasowości – uwielbienie nie dłuży się i nie męczy, a przeszłość i przyszłość nie zaprzątają głowy, jakiekolwiek by nie były. Marsz na Campus Misericordiae pozostaje w pamięci jako alegoria ziemskiego pielgrzymowania, a tańce i śpiewy do późnych godzin nocnych – niczym przedsmak niekończącej się uczty w niebie.

 

Do wydarzeń sprzed roku nawiązała niejako także Telewizja Polska, 25 lipca emitując premierowo film „Drużyna ŚDM”. Przedstawiał on kulisy pracy Komitetu Organizacyjnego. Z kolei 31 lipca, kiedy minął okrągły rok od zakończenia ŚDM i ogłoszenia przez papieża Franciszka kolejnego gospodarza spotkania, organizatorzy udostępnili zainteresowanym dedykowaną stronę internetową. Znaczenie symboliczne ma fakt, iż z gościnnej polskiej ziemi młodzi przenoszą się do nie mniej przyjaznej Panamy (nawiązaliśmy do niej pisząc o nowym „największym mieście” Kościoła katolickiego). Wkrótce publikacja polskiej aranżacji hymnu WYD 2019, a cały świat już teraz może być spokojny, iż spotkanie pozostanie jednym z najbardziej jednoczących wydarzeń na świecie.

fot. Andrzej Banas / Polska Press

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s